Daj mi nogę, daj mi stopę…

Bieganie z reguły wydaje się proste. Wkładasz adidasy, wychodzisz i gnasz przed siebie. Błahostka, prawda? To skąd pojawiają się te kontuzje oraz boleści po paru kilometrach?

I tu zaczyna się zabawa. Zostać zwolennikiem naturalności, minimalizmu i jak najprostszej budowy buta czy „dmuchać na zimne” i zaopatrzyć się w wkładki oraz mocną amortyzację. Ile mądrych głów, tyle teorii, więc każdy powinien słuchać własnego rozsądku. Jednak na dłuższe wybiegania, biegi po asfalcie nawet najtwardsi zwolennicy naturalności wybierają buty z amortyzacją. Natomiast twórcy butów trailowych przeznaczonych na wybiegania po plaży, lesie - zmniejszają amortyzację buta, wiedząc, że podłoże miękkie samo w sobie zmniejsza urazy stawów.

Przejdźmy więc do różnic między butami trailowymi a asfaltowymi. Buty trailowe są przeznaczone do biegu w terenie (piach, las, tereny kamieniste i upofałdowane). Zaopatrzone w szeroką, najeżoną małymi ząbkami podeszwę zapewniają biegaczowi lepszą stabilność. Są najbardziej popularne w biegach górskich, gdzie zawodnicy trafiają na kamienie, korzenie i innego rodzaju utrudnienia stworzone przez przyrodę. Natomiast buty asfaltowe/szosowe mają płaską podeszwę, płaski bieżnik oraz zapewniają lepszą amortyzację w fazie lądowania.

To tyle jeśli chodzi o budowę buta, a teraz zajmijmy się ludzką stopą. Wyróżniamy stopy neutralne, pronujące oraz supinujące w zależności od układania stopy w fazie lądowania. Pronacja - występująca najczęściej u biegaczy z płaskostopiem - charakteryzuje się stawianiem stopy do wewnątrz. Jej antagonizm, czyli supinacja to stawianie stopy na zewnątrz. Kupując buty biegowe, musimy odnieść się przede wszystkim do tego, w jaki sposób naszą stopę układamy, co najlepiej sprawdzić w specjalistycznym sklepie biegowym.

Pamiętajmy o tym, że dobór właściwego obuwia to inwestycja w dobry sprzęt,

który zapobiegnie kontuzjom, pęcherzom, zmęczeniu stóp oraz przede wszystkim pozwoli nam się na długo cieszyć radością z biegania!

 

 

Autor: 
Patrycja Światłowska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.