Czy został pobity rekord świata? Surfer pokonał olbrzymią, wysoką na 35 m falę.

Jak donosi „Publiko”, portugalski surfer Ugo Vau pobił życiowy rekord : w minioną środę, w Praia do Norte, 100 km na północ od Lizbony, 40-letni sporowiec pokonał 35 metrową falę.

Chociaż nie dokonano precyzyjnego pomiaru fali, raczej nie ulega wątpliwości, że dotychczasowy rekord z 2013 roku należący do Garetta McNamary został pobity. Amerykanin pokonał falę o wysokości prawie 30 m, zapewniając sobie tym samym miejsce w Księdze rekordów Guinessa.

McNamara, który w 2013 roku pokonał kolosa, opublikował na Facebooku video pokazujące Ugo w akcji i pogratulował koledze: " Niewiarygodne, że ktoś jedzie na takim potworze. Jeśli ktoś zasługuje na takiego olbrzyma, to tylko Ugo". Ugo Vau wyraził zadowolenie z powodu odniesionego sukcesu.

- Siedem lat czekaliśmy na taką falę. Była zupełnie inna niż pozostałe i znacznie większa od przeciętnych w Praja do Norte. Oprócz tego, przewaliła się w sposób agresywny i niebezpieczny. Świadkowie twierdzą, że w życiu nie widzieli tak ogromnej fali, powiedział w wywiadzie dla portugalskiej agencji „Lusa”.

Zanim zaczął ujeżdżać olbrzyma, Vau był w wodzie 3 i pół godziny, bez powodzenia próbując mierzyć się z 6- metrowymi bałwanami morskimi. Praja do Norte leży w pobliżu Nazare i jest ulubionym miejscem miłośników wielkich fal z całego świata. Uważając, że siła mięśni nie wystarczy, by wpłynąć i pojechać po tak wielkiej fali, fani sportów ekstremalnych sięgają tam po jet-ski albo helikopter. Taka technika znana jest jako “Tow-in surfing”.

Co ciekawe, nie ma naukowej metody pomiaru fal- olbrzymów. Ich wysokość szacuje się na podstawie materiału video, analizując wymiary surfera w stosunku do fali.

Autor: 
M.A/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

berlinerzeitung.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.