Konserwacja rolek - od czego zacząć?

Każdy dobry rolkarz wie, że o rolki trzeba dbać. To sprzęt sportowy, który wymaga stałej kontroli, bowiem od sprawności rolek może zależeć nasze zdrowie. Poniżej przedstawimy kilka porad dotyczących konserwacji rolek. Przydadzą się one zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.

 

PIERWSZE KROKI

Po pierwsze co jakiś czas powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie śruby w rolkach są podokręcane. Podczas użytkowania może się zdarzyć naprawdę wiele, a jedna poluzowana śruba może spowodować wypadek. Dlatego przyjmijmy sobie, że np. w każdy poniedziałek dokręcamy śruby. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w klucze imbusowe i kolejno skontrolować śruby w kołach najpierw w jednej, a następnie w drugiej rolce. Dokręcanie śrub jest naprawdę łatwe - każdy powinien sobie z tym poradzić.

 

CZYSZCZENIE ZABRUDZEŃ

Oczywiście zadbane rolki powinny być czyste, dlatego też po powrocie z rolek, bądź też przed wyjściem na rolki trzeba pozbyć się zabrudzeń i kurzu. Pamiętajmy, żeby nie przemywać rolek pod bieżącą wodą, ponieważ może się ona dostać do łożysk. Gdy tak się stanie, zazwyczaj z łożyska wypłukuje się smar i zaczyna się ono psuć. Najlepiej będzie, jeżeli skorupę buta przetrzemy szmatką wilgotną, a kółka - suchą. Niektóre modele mają wyjmowany but, który spokojnie możemy przeprać.

 

KONTROLA KÓŁEK

Są to „zabiegi kosmetyczne”, które warto systematycznie powtarzać. Raz na jakiś czas należy zrobić coś więcej dla naszych rolek. Wszystko zależy od intensywności naszej jazdy. Przyjmijmy, że np. raz na miesiąc sprawdzamy stan kółek oraz łożysk. Określenie jakości kółek jest dość proste, ponieważ można dostrzec ją gołym okiem. Widzimy, czy wszystkie kółka są tej samej wielkości (chyba, że w naszej rolce mamy ustawienie typu banan, czyli dwa większe kółka pośrodku). Zazwyczaj pierwsze kółko jest najintensywniej użytkowane, dlatego też najszybciej się ściera. W tym przypadku możemy sobie pozwolić albo na klasyczną podmianę kółek, albo też całkowitą wymianę. Wszystko zależy od tego czy zdarte jest tylko pierwsze kółko, czy też większa ich ilość.

 

PRZEGLĄD ŁOŻYSK

Sprawdzenie stanu łożysk jest już trochę trudniejsze, ponieważ są one schowane. Przy takiej kontroli warto jest wytężyć wzrok i słuch. Kółko z wadliwym łożyskiem jest wolniejsze i głośniejsze. Dzieje się tak dlatego, że do łożyska dostają się jakieś paprochy, kawałki piasku i inne drobiazgi, które mogą przedostać się do środka. Jeżeli zauważamy, że nasze kółka zwalniają, bądź też słyszymy je podczas jazdy, należy zająć się konserwacją łożysk albo wymienić łożyska na nowe.

 

Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.