Jogging: kto wygrywa w kwestii wytrzymałości, mężczyźni czy kobiety?

Mężczyźni i kobiety bardzo się różnią, a z upływem czasu nauka coraz bardziej odkrywa w jakim stopniu. Przykładem jest bieganie.

Mężczyźni i kobiety różnią się pod względem fizycznym, biologicznym i psychologicznym. To już wiadomo, ale za każdym razem, gdy nauka bada różnice między obiema płciami, odkrywa coś więcej, czasem nawet z pewnym zaskoczeniem. Ostatnia ciekawostka dotyczy odporności na zmęczenie podczas uprawiania joggingu: zdaje się, że mężczyzna na starcie ma lepszą wydolność fizyczną, ale wraz ze wzrostem odległości to kobieta lepiej radzi sobie ze zmęczeniem.

SPALANIE ENERGI. To wniosek, do którego doprowadziło badanie Runrepeat, przeprowadzone wspólnie z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Ultrarunners (IAU), które przeanalizowało ponad 5 milionów wyników sportowych w ciągu ostatnich 23 lat, potwierdzając, że na pewnym dystansie kobiety przeciętnie pokonują mężczyzn w wyścigu.

BARDZIEJ ODPORNE MIĘŚNIE. W kilku badaniach naukowych zbadano mechanizmy stojące za tymi różnicami: według naukowców z Uniwersytetu w Dayton w stanie Ohio ciało kobiety byłoby skłonne do spalania energii w bardziej regularny i systematyczny sposób, podczas gdy mężczyźni byliby obdarzeni większą siłą na początkowych etapach wyścigu. To lepsze zarządzanie energią pozwala kobietom mieć ją nadal do spożytkowania na późniejszych etapach zawodów.

Kanadyjscy naukowcy z University of British Columbia argumentują, że mężczyźni są fizycznie silniejsi i szybsi, podczas gdy kobiety mają większą wytrzymałość mięśniową: test wykazał, że uczestniczki po wykonaniu prostych ćwiczeń mięśni były mniej zmęczone, niż mężczyźni w podobnym wieku i zdolnościach atletycznych.

ASPEKT UMYSŁOWY. Jeszcze inni eksperci koncentrują się na określonej psychologicznej i behawioralnej predyspozycji pochodzenia ewolucyjnego, która miałaby doprowadzić kobiety do wytrwałości i wydatkowania swoją siłą w optymalny sposób, podczas gdy mężczyźni mieliby tendencję do szybszego zużywania energii.

Autor: 
Fabrizia Sacchetti / tłum. Magda Stankiewicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.