Szwajcarski sąd federalny odrzuca apelację południowoafrykańskiej biegaczki Caster Semeny

Szwajcarski sąd federalny odrzucił apelację dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej z Republiki Południowej Afryki na 800 m Caster Semenyi do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (World Athletics) o dopuszczenie sportowców ze zwiększonym poziomem testosteronu.

„Szwajcarski Sąd Federalny wydał wiążący wyrok na podstawie porozumienia wśród ekspertów. Testosteron jest głównym wyznacznikiem poziomu osiągnięć w atletyce wśród sportowców różnych płci. Według międzynarodowego Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie kobiety z wariantem genu 46 XY DSD posiadają poziom testosteronu porównywalny z mężczyznami, co daje im przewagę konkurencyjną. Dlatego decyzja Sportowego Sądu nie podlega podważeniu ”- czytamy w wyroku sądu.

W kwietniu 2018 roku związek sportowy „World Athletics” nakazał sportowcom „obniżyć poziom testosteronu do pięciu nanomoli na litr”, zanim pozwolono im startować w międzynarodowych zawodach. Semenya złożyła sprzeciw co do tej zasady do międzynarodowego Sportowego Sądu, który odrzucił jej roszczenie, a następnie skierowała swoją skargę do szwajcarskiego sądu federalnego.

Prawnicy Semenyi, którą nie dopuścili do Mistrzostw Świata 2019 w Doha, domagali się uznania tej zasady za nielegalną, pozbawioną sensu, dodając do tego dyskryminację, bezużyteczność i nieproporcjonalność owej zasady.

„Jestem bardzo rozczarowana. Nie pozwolę World Athletics odurzyć mnie i powstrzymać przed tym, kim jestem. Wykluczenie zawodniczek ze względu na nasze naturalne zdolności stawia światową lekkoatletykę w złym świetle. Do tego czasu będę nadal walczył o swoje prawa, aż wszyscy będziemy mogli swobodnie konkurować ”- mówi telewizji BBC Semenya.

29-letnia Caster Semenya, która dwukrotnie została mistrzynią olimpijską (2012, 2016) w biegu na 800 metrów, od urodzenia ma podwyższony poziom testosteronu. Ma również trzy złote medale mistrzostw świata.

Autor: 
Tłumaczenie: Natalia Madziąg
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.