Graj,masz talent! Pamięci Ludmiły Rudenko

27 lipca Google zaskoczył miłośników szachów,wspominając o dniu urodzin Ludmiły rudenko,pierwszej sowieckiej mistrzyni świata w szachach.

Ludmiła Rudenko urodziła się 27 lipca 1904r. ,w Łubnie (gubernia Połtawska).Zmarła 28 lutego 1986r. w Leningradzie.Aby upamiętnić szachistkę w Petersburgu,na domu,gdzie mieszkała przez ostatnie lata,umieszczono tablicę:”W tym domu w latach 1976-86 mieszkała i pracowała wybitna szachistka,pierwsza sowiecka mistrzyni świata,Ludmiła Rudenko”.

Ludmiła Rudenko miała długie życie,w którym były wzloty i upadki,przeprowadzki,ewakuacja.Większość życia spędziła w Leningradzie-lata 1929-86 (przerwa podczas ewakuacji).Tutaj została żoną naukowca Lwa Goldsteina,twórcy Katedry inżynierii cybernetycznej na Wojskowej Akademii Kosmicznej im. A.Możejskiego.Tu przyszedł na świat ich syn Władimir.Szachistka została mistrzynią Leningradu 7 razy.

 

Bohaterski wyczyn

Ludmiła Rudenko, jak pozostali sowieccy sportowcy,była amatorką.To oznaczało,że pracowała zawodowo.Właśnie Rudenko przydarzył się wypadek,który często przedstawia się jako anegdotę.Pracowała w drukarni i robotnik we frazie „kupić książki Lenina i Stalina” przez pomyłkę zamiast „kupić” napisał „palić”.Robotnika rozstrzelano,Rudenko uwolniono.

Ale nawet pomimo to,Ludmiła mogła rozpocząć pracę w fabryce zbrojeń.Fabrykę ewakuowano do Ufy,a sama Ludmiła wróciła do Leningradu ze specjalną misją.

Fabryka była ewakuowana w trybie natychmiastowym.Robotnicy wyjechali,a ich dzieci zostały.Rudenko zdążyła ewakuować 300 dzieci przed rozpoczęciem blokady.

 

Sukcesy szachowe

Ludmiła Rudenko była druga na światowej liście królowych szachów i pierwsza sowiecka mistrzyni świata 1950-53.W 1950r. zdobyła ten tytuł pomimo wątpliwości kierownictwa sportowego.

Międzynarodowa Federacja Szachowa w latach 1949-50 zorganizowała w Moskwie specjalny turniej,aby wyłonić najlepszą szachistkę na świecie.W stolicy pojawiły się kandydatki z 12 krajów.ZSRR wystawiło 4 zawodniczki:Olgę Rubcową,Walentinę Biełową,Jelizawietę Bykową i Ludmiłę Rudenko.Styl gry Rudenko był skomplikowany i nieprzewidywalny,lubiła ryzyko,dlatego jej kandydatura stała pod znakiem zapytania.

Kierownictwo sportowe potrzebowało samych sukcesów,aby ostatecznie uczynić ZSRR liderem świata szachowego.Okazało się,że mistrzyni szachowa Wiera Menczik też ma kontrowersyjną biografię.Urodziła się w 1906r. w Moskwie.Po rewolucji jej rodzice nie poparli bolszewików.W encyklopediach jest przedstawiana jako rosyjsko-brytyjska szachistka czeskiego pochodzenia.Jej dominacja w szachach trwała 17 lat.Wiera Menczik zginęła podczas bombardowania Londynu w 1944r.

Należy wspomnieć,że Rudenko spotkała się z Wierą Menczik podczas rozgrywek szachowych.Gdy Menczik na dzień przed wybuchem wojny przyjechała do Moskwy,z okazji święta 8 marca, zorganizowano równoczesne zawody.Spośród 10 szachistek,Wiera pochwaliła tylko jedną,przepowiadając jej wspaniałą przyszłość.

Rozgrywkę kandydatek do korony szachowej wygrała Rudenko.Zdobyła 11,5 punktów na 15.Jelizawieta Bykowa będzie następczynią Rudenko w 1953r. Olga Rubcowa zostanie czwartą mistrzynią świata w latach 1956-58.Okazało się,że wśród 4 zawodniczek z 1950r. były 3 przyszłe mistrzynie świata.

Później Rudenko wspominała,że w 1953r. nie pozwolono jej wygrać mistrzostw.Dziś już wiemy,jak wiele zależy od drużyny szachisty,wtedy całą odpowiedzialność ponosił gracz.Okoliczności nie brano pod uwagę.Decydujący był brak chłopskiego i robotniczego pochodzenia.Przed rewolucją jej ojciec był prokuratorem,chociaż w ankiecie wpisywała,że jest córką nauczyciela.Wnuk Ludmiły Rudenko przypominał słowa swojego ojca:”Nie było takiej szachistki,która by nie zrobiła mamie przykrości.I nie było takiej przykrości,której mama by nie wybaczyła”.

Autor: 
Anna Borichina/Tłum. Natalia Wójcik
Źródło: 

neva.sport.ru

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.