Nepalczycy zapisują się w historii zdobycia szczytu K2 w sezonie zimowym

Zespół nepalskich alpinistów jako pierwszy w sezonie zimowym zdobył drugi co do wysokości szczyt świata, K2.

Według przedstawiciela lokalnego klubu alpejskiego i oświadczenia na jednej ze stron internetowych zespołu, wspinacze dotarli na szczyt góry około godziny 17:00.
Stojąc na wysokości 8611 metrów, K2 jest najbardziej widocznym szczytem po pakistańskiej stronie pasma Himalajów i drugim najwyższym na świecie po Mount Everest. Zimowe wiatry na K2 mogą wiać z prędkością ponad 200 km / hi temperatury spadają do minus 60 °C.

Sekretarz pakistańskiego klubu alpejskiego, KarrarHaideri, powiedział, że 10 nepalskich Szerpów osiągnęło szczyt, dodając: „Nikt tego nigdy wcześniej nie robił zimą”. Powiedział, że cztery międzynarodowe zespoły wspinaczkowe przybyły około miesiąc temu, aby spróbować wspiąć się na K2 - ostatni szczyt na świecie powyżej 8000 metrów, którego nie można zdobyć zimą. Z tych kilkudziesięciu wspinaczy grupa 10 Nepalczyków była dotychczas jedyną odnoszącą sukcesy drużyną.
Haideri powiedział, że od pierwszej próby w 1988 roku żaden alpinista nie osiągnął wcześniej wysokości powyżej 7750 metrów.

Według Klubu Alpejskiego bezprecedensowa liczba wspinaczy, w czterech zespołach liczących łącznie 48 członków, zebrała się tej zimy na górze - więcej niż wszystkie poprzednie zimowe wyprawy razem wzięte.

Oświadczenie na stronie internetowej NirmalaPurji, jednego z Szerpów - który służył przez sześć lat jako Ghurka i 10 lat w brytyjskich siłach specjalnych - mówi, że to „bardzo wyjątkowy moment”.

„Cały zespół czekał 10 metrów pod szczytem, ​​aby utworzyć grupę, a następnie weszli na szczyt razem, śpiewając nasz nepalski hymn narodowy. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią historii ludzkości i pokazujemy, że współpraca, praca zespołowa i pozytywne nastawienie psychiczne mogą przesuwać granice tego, co uważamy za możliwe.

Tego samego dnia odnotowano śmierć hiszpańskiego alpinisty SergiMingote na K2. Kataloński alpinista upadł w drodze powrotnej do bazy, donoszą regionalne serwisy informacyjne.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.