Pobili „rekord nie do pobicia” i rozpoczęli historyczny wyścig na najtrudniejszej ścianie świata

Amerykanie Brad Gobright i Jim Reynolds wspięli się na El Capitan (El Capitan – formacja skalna o ponad kilometrowej wysokości położona w dolinie Yosemite, w środkowej Kalifornii. Ten granitowy monolit to jeden z najbardziej cenionych celów wspinaczkowych, od tłum., za Wikipedią), najbardziej znaną ścianę wspinaczkową na świecie, w zaledwie 2 godziny i 19 minut przebijając tym samym rekord należący do Alexa Honnolda, który sam i bez lin wspiął się na tę ścianę w 2012 roku, w ciągu prawie 3 godzin i 56 minut.

Tak zwany "Nose" to najtrudniejsza trasa na ścianie El Capitan w amerykańskim Parku Narodowym Yosemite. Pierwszy rekord ustanowiono jeszcze w 1975 roku, kiedy to trójka doświadczonych wspinaczy wspięła się w ciągu 17 godzin i 45 minut. W ciągu 10 lat rekordy bito tylko 18 razy. Na szczycie stawali najlepsi wspinacze swojego pokolenia.

Jednak Alex Honnold, młody człowiek uważany za najlepszego w historii wspinacza wchodzącego bez przyrządów asekuracyjnych, 5 lat temu ustanowił rekord, którego, jak wielu mówiło, nikt nie będzie w stanie przebi

. Poprzedni rekord poprawił o prawie 13 minut i przed wieloma wspinaczami postawił nieprzekraczalną granicę.

Ale Brad i Jim tak nie myśleli. W ciągu kilku miesięcy przygotowywali się z pragnieniem ustanowienia nowego rekordu.

Wielu uważało, że dwóch doświadczonych wspinaczy zrobi "dobry wynik", jeśli wejdzie w ciągu 4 dni. Ale im się udało coś więcej.

- Dobrze poczuć się częścią historii Yosemite. Sądzimy, że nasz rekord wkrótce zostanie pobity, ale to miło, że znowu zacznie się wyścig, powiedzieli Brad i Jim National Geograpic.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

National Geographic

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.