Polacy na drugim miejscu w Lahti

Piątkowe kwalifikacje w Lahti zostały odwołane z powodu złych warunków atmosferycznych. Obawiano się, że i sobotni konkurs drużynowy odbędzie się z problemami związanymi z wiatrem. Rozważano nawet konkurs jednoseryjny. Na szczęście pogoda okazała się łaskawa, przez co w Lahti drużyny wystąpiły w dwóch seriach.

Konkurs inaugurował Amerykanin – Andrew Urlaub, oddając skok na odległość 94,5 m. Pierwszym, który przekroczył punk K (konstrukcyjny, 116 m) był reprezentant Japonii – YukiyaSato. Osiągnął 128,3 m. Piotr Żyła oddał dobry skok, lądując na 123 m. Uzyskał jednak niskie noty. Po pierwszej grupie Polacy zajmowali 5. miejsce.

W drugiej grupie YukenIwasa podtrzymał poziom narzucony przez Sato. Oddał skok na odległość 121,5 m. Peter Prevc jako pierwszy przełamał prób 130 m – uzyskał 130,5 m, dzięki czemu Słowenia wyprzedziła prowadzącą Japonię o 8,3 pkt. Niewiele krócej skoczył Stefan Kraft. Wylądował na 130 m, zajmując miejsce za Słowenią. Andrzej Stękała oddał świetną próbę. Odległość 129 m, wysokie oceny od sędziów oraz niewiele odjętych punktów za wiatr spowodowały, że Polska objęła prowadzenie po drugiej grupie.

W przedostatniej grupie po skoku ŽigiJelara (114 m) Słowenia spadła w tabeli za Japonię. Z kolei po próbach Philippa Aschenwalda (125 m) oraz Markusa Eisenbichlera (126,5 m) Austriacy oraz Niemcy objęli ex aequo miejsce lidera. Obie reprezentacje spadły jednak z 1. miejsca po skoku Kamila Stocha (126,5 m), który podtrzymał prowadzenie Polaków z przewagą 9,9 pkt.

AnzeLanisek (121,5 m) nie poprawił sytuacji Słowenii, która w ostatniej grupie wciąż zajmowała miejsce za Japonią. Daniel Huber oddał słaby skok, przez co przewaga Austrii nad Japonią znacznie stopniała. Karl Geiger (125 m) znacznie odskoczył Austriakom, przez co Niemcy wyszli na prowadzenie. Dawid Kubacki skoczył na odległość niewiele większą od punktu K. 118 m nie wystarczyło by podtrzymać biało-czerwonych na 1. miejscu. Polacy spadli na drugą lokatę. HalvorEgnerGranerud wylądował na 130 m, przez co Norwegia objęła prowadzenie.

Po półmetku konkursu liderem była Norwegia (516 pkt). 2. miejsce zajmowali Niemcy (506,5 pkt), 3. miejsce przypadło Polakom (499,8 pkt). Z Lahti pożegnała się reprezentacja USA.

Drugą serię otwierał Antti Aalto skokiem na odległość 112,5 m. YukiyaSato z kolei osiągnął do tej pory najdłuższą odległość konkursu – 131,5 m. Po skoku Michaela Hayboecka (121,5 m) Austria przegrała z Japonią, którą wyprzedzili dopiero Niemcy po skoku Piusa Paschke (122,5 m). Piotr Żyła poprawił swoją odległość w drugiej próbie, osiągając 126 m. Lindvik oddał słabszy skok od Polaka, jednak przez przewagę punktową po pierwszej serii Norwegowie wciąż pozostawali na prowadzeniu, mimo że różnice punktowe znacznie się zmniejszyły.

W drugiej serii Iwasa nie powtórzył dobrego skoku. Przez to Japonię wyprzedzili zarówno Słoweńcy po skoku Prevca (121,5 m) jak i Austriacy po skoku Krafta (126,5 m). Hamann oddał gorszy skok (116,5 m), przez co różnice punktowe stopniały. Andrzej Stękała oddał skok na odległość 124 m. Po próbieDaniela-AndréTandegoNorwegowie nadal prowadzili. Polacy natomiast byli drudzy.

Po skoku Jelara Słowenia mogła już zapomnieć o wyprzedzeniu Japonii. Udało się to z kolei Austrii po skoku Aschenwalda – 127,5 m. Po próbie Eisenbichlera Niemcy zajęły 2. miejsce ze stratą 1,3 pkt. Stoch wyprowadził Polaków chwilowo na prowadzenie po skoku na odległość 126 m, przy czym zaraz po nim Johansson, uzyskując 126,5 m, odebrał Polakom pozycję lidera.

W ostatniej grupie konkursu największa rywalizacja przypadła Austrii i Niemcom, którzy konkurowali o 3. miejsce konkursu. Geiger, z dobrymi notami od sędziów, uzyskał odległość 129 m. Huber z kolei oddał skok na odległość 123 m, przez co Niemcy wyprzedziły Austrię o 11,4 pkt. Dawid Kubacki poprawił swoją próbę. Lądując na 123,5 m wyprowadził Polaków na 1. miejsce, co zapewniało biało-czerwonym co najmniej 2. miejsce w całym konkursie. Polacy finalnie przegrali z Norwegami różnicą jedynie 5,9 pkt.

Konkurs zakończył się triumfem Norwegii. Na 2. miejscu stanęli Polacy. 3. miejsce z kolei przypadło Niemcom.

Autor: 
Anna Oprych
Źródło: 

TVP Sport, skokinarciarskie.pl, FIS Ski

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.