Raquel Carpio, jedyna specjalistka od niemieckiego koła akrobatycznego w Hiszpanii

Od 20 lat możemy obserwować tę niesamowitą dyscyplinę. Wspomniana wyżej forma aktywności fizycznej uważana jest za sport w krajach takich jak Niemcy, choć nie tutaj. 

Mieszkanka Walencji Raquel Carpio studiowała wychowanie fizyczne i podczas swojej kariery odkryła gimnastykę z tak zwanym akrobatycznym kołem niemieckim (inaczej "rh'nrad" ). Dyscyplina ta polega na uprawianiu gimnastyki pośrodku dwóch dużych, równoległych okręgów połączonych sześcioma poprzeczkami. Dlaczego taka nazwa? Ponieważ koło zostało wymyślone przez obywatela niemieckiego. To właśnie w Niemczech w 1925 roku człowiek o imieniu Otto Feick zbudował pierwsze koło, które nie miało nic wspólnego z obecnymi. Było ono wykonane z kawałków bardzo lekkich materiałów, można było je rozmontować oraz łatwo transportować w małych przestrzeniach i, co najważniejsze, było ono bardzo proste w użyciu.

Zręczność, percepcja ciała, mięśnie, elastyczność, estetyka, równowaga, orientacja przestrzenna potrzebna do opanowania ruchów, odwaga, duch poświęcenia i doskonalenia, zrównoważony organizm i potężny umysł. Wszystkie te składniki są niezbędnymi cechami do opanowania koła akrobatycznego, a Raquel Carpio posiada je wszystkie. Dzięki temu akrobatka może wykonywać ćwiczenia o dużym stopniu trudności w centrum koła. Średnica urządzenia uzależniona jest od wzrostu gimnastyczki. Osoba ćwicząca z kołem powinna móc po całkowitym rozciągnięciu oprzeć się na uchwytach. Urządzenia mają więc od 130 do 245 centymetrów i ważą od 40 do 60 kilogramów. „Moje koło waży około 55 kg”, mówi Carpio, która od dwóch lat przestała łączyć gimnastykę artystyczną z rytmiką oraz nauczaniem (była nauczycielką gimnastyki), aby poświęcić się wyłącznie tej pierwszej dyscyplinie, a także pokazać swoją wiedzę tam, gdzie się pojawia; na pokazach, paradach, imprezach, w cyrkach lub na innych eventach.

Koła można używać wykonując różne ćwiczenia w jego wnętrzu, na jego obwodzie lub przeskakując nad nim. Istnieją ćwiczenia po linii, w których koło porusza się po dwóch okręgach. Wykonuje się je na spirali, gdy koło porusza się po okręgu. Skacząc, robimy akrobacje. Ćwiczenia mogą być wykonywane indywidualnie, w parach lub w grupie. W Hiszpanii nie znajdziemy grup, Raquel Carpio jest jedną z nielicznych osób, które praktykują tą dziedzinę akrobatyki. Gimnastyczka była na ostatnich Mistrzostwach Świata, gdzie mogła zweryfikować liczbę ludzi spoza Hiszpanii, którzy wygrywają i odnoszą sukcesy w tej dyscyplinie. W mieście Wurtzburg działa najstarsze na świecie Stowarzyszenie Koła Niemieckiego.

"Studiowałam wychowanie fizyczne na Uniwersytecie w Walencji. Wielokrotnie przyjeżdżali eksperci oraz sportowcy, aby poprowadzić kursy dla studentów i pewnego razu dali nam koło gimnastyczne. Ćwiczyłam gimnastykę artystyczną i akrobacje. Zaczęłam używać starego i bardzo podstawowego koła, które było dostępne na studiach, aby nauczyć się pierwszych ruchów. Stopniowo trenowałam i doskonaliłam się na kursach za granicą, a przede wszystkim samodzielnie. Wiele nauczyłam się na kursach, ale także sama dzięki filmom". Dlatego Raquel Carpio wskazuje, że najtrudniejsza rzecz w tym, co poza Hiszpanią uważane jest za sport, to „samotność. Nie mam nikogo, kto mi towarzyszy w pracy, ani trenera, ani kolegów, ani po prostu kogoś, kto mi powie, że trzeba to zrobić w ten czy inny sposób". Ale minęło już 20 lat, odkąd po raz pierwszy zetknęła się z niemieckim kołem.

„Jeśli chcesz się doskonalić, musisz szukać życia poza Hiszpanią”, podkreśla Raquel, która korzysta z okazji, by wystosować prośbę: „Chciałabym, aby hiszpańska Federacja Gimnastyczna również powitała ten sport. Ludzie kojarzą go ze światem rozrywki, w rzeczywistości został pomyślany jako sport, chociaż był i jest bardzo mało znany w Hiszpanii. Jeden z pierwszych dużych pokazów odbył się podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, podczas ceremonii otwarcia. „Hitler chciał, aby wszystko było bardzo ostentacyjne i to było perfekcyjne” - mówi Carpio.

Autor: 
Itsaso Álvarez Tłum. Daria Matuszak
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.