Widać postęp. Podsumowanie Pucharu Świata w Oberhofie

W ubiegły weekend byliśmy świadkami pierwszych zmagań biathlonistów i biathlonistek w tym roku. Polscy kibice mieli powody do zadowolenia, bowiem widać było zmianę w postawie naszych pań względem wcześniejszych startów. Czas na przypomnienie sobie przebiegu rywalizacji w niemieckim mieście.

 

Pierwotnie planowano, aby sprint kobiet był rozegrany w czwartek, jako jedyna konkurencja tego dnia. Organizatorzy zmienili jednak zdanie i początek zmagań w Oberhofie przypadł na piątek. Najszybsza w sprincie okazała się Norweżka Tiril Eckhoff. Wyprzedziła ona Szwedkę Hannę Oeberg, a trzecia była Lisa Theresa Hauser z Austrii. Warta odnotowania była postawa Polek. Co prawda punkty zdobyła tylko jedna z naszych rodaczek ( Monika Hojnisz-Staręga), ale do biegu pościgowego awansowały również Kinga Zbylut oraz Kamila Żuk, które uplasowały się kolejno na 41 i 43 pozycji. Polki bardzo dobrze spisywały się na strzelnicy oraz nie traciły tak wiele w biegu jak w Kontiolahti i Hochfilzen. Po optymistycznym wejściu w 2021 rok, nasi panowie sprowadzili nas na ziemie. Co prawda nie było najgorzej, ponieważ do biegu na dochodzenie awansowało dwóch naszych rodaków (Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec. Podium było norweskie. Wygrał Johannes Boe, przed swoim bratem Tarjei. Trzecie miejsce zajął Sturla Holm Laegreid. Swój występ w sprincie jak najszybciej będzie chciał zapomnieć Quentin Fillon Maillet. Zawodnik uważany przed sezonem za lidera francuskiej kadry po czterech pudłach na strzelnicy i nie najlepszym biegu zajął dopiero 84 miejsce i nie zakwalifikował się do sobotniego biegu na dochodzenie.

Następnego dnia rozegrano biegi na dochodzenie. Jako pierwsze na trasę wyruszyły panie, a dokładniej Tiril Eckhoff, która triumfowała w piątek. Norweżka na finiszu musiała wykazać się swoimi umiejętnościami sprinterskimi, bowiem po ostatnim strzelaniu razem z nią na trasę wybiegła Marte Olsbu Roeiseland. Zwyciężczyni sprintu odniosła triumf również w biegu na dochodzenie. Podium uzupełniła Lisa Theresa Hauser, która obroniła pozycje startową. W biegu mężczyzn nie mieliśmy takich emocji na ostatnich metrach. Z piętnastosekundową przewagą wygrał Sturla Holm Laegreid, który po tym biegu został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podium uzupełnili jego rodacy- Johannes Dale oraz Tarjei Boe. Warta zauważenia była postawa na 3 strzelaniu Johannesa Boe. Norweg spudłował aż czterokrotnie i ostatecznie zajął najgorszą w tym sezonie 8 pozycje.

Na zakończenie pierwszego tygodnia rywalizacji w Oberhofie zawodnicy i zawodniczki wystartowali w pierwszych w tym sezonie sztafetach mieszanych. W pierwszej, dużej sztafecie mieszanej najlepsi okazała się reprezentacja Rosji, plasując się przed Norwegią i Francją. Nasza sztafeta mieszana zajęła bardzo dobrą 12 pozycję (i to bez Moniki Hojnisz-Staręgi w składzie). Najlepszy występ indywidualny z polskiej sztafety zaliczyła Kamila Żuk, która nie potrzebowała żadnego dobierania. Lecz ta pozycja to zasługa całej naszej sztafety i wszystkim należą się brawa. Po małej sztafecie mieszanej nawet nie łudziliśmy się co do dobrego występu Polaków (w składzie Łukasz Szczurek i Joanna Jakieła), którzy po zdublowaniu zajęli 20 miejsce. Triumfowała sztafeta francuska, przed Szwecją i Norwegią. Największym zaskoczeniem okazali się Kazachowie, którym udało się zająć 10 lokatę.

Pierwszy tydzień zmagań w Oberhofie można nazwać norweską dominacją. Zawodnicy i zawodniczki z tego kraju nie schodzili z podium w konkurencjach indywidualnych. Oby kolejny tydzień startów w Niemczech, który zaczyna się już w środę obfitował w większą różnorodność. Trudno będzie o polskie akcenty, ponieważ nasza najlepsza biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga zrezygnowała ze startów podczas drugiego weekendu t tym mieście, na rzecz przygotowań pod mistrzostwa Europy w Dusznikach-Zdroju. Do startów w Pucharze Świata wróci w swojej ulubionej Anterselvie.

Autor: 
Jarosław Truchan
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.