Badania potwierdzają : Prawie połowa lekkoatletów przyznaje się w anonimowym sondażu do dopingu.

  • W ramach najnowszego badania, wykorzystującego anonimowe ankiety, zapytano profesjonalnych sportowców o doping
  • Ponad 45 % sportowców biorących udział w Igrzyskach Panarabskich w 2011 roku zażywała niedozwolone substancje
  • Prawie co trzeci uczestnik Mistrzostw Świata 2011 zażywał zakazane substancje
  • Tylko 0,5 % testów było pozytywnych na Mistrzostwach Świata, podczas gdy na Igrzyskach Panarabskich wskaźnik ten wynosił 3,6%.

 

Lekkoatletyka rozpaczliwie próbuje poprawić swój nadwyrężony wizerunek po skandalu dopingowym, który doprowadził do zakazu ekipie rosyjskiej brania udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Podczas Olimpiady w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku u ponad 100 zawodników wykryto ślady leków, co potwierdziły badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W najnowszym badaniu, na podstawie anonimowych ankiet, u ponad 45 % sportowców na Igrzyskach Panarabskich w 2011 roku i u ponad 30 % uczestników Mistrzostw Świata w 2011 roku stwierdzono ślady zakazanych substancji.

Zaledwie 0,5 proc. testów przeprowadzonych na Mistrzostwach Świata było pozytywnych, podczas gdy w czasie Igrzysk Panarabskich wskaźnik ten wynosił 3,6%.

Testy są częścią badań przeprowadzonych w 2011 roku przez naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze i Harvard Medical School.

’Analizy pokazują, że testy biologiczne krwi i moczu wykrywają tylko niewielką część przypadków stosowania dopingu’, przyznał współautor pracy profesor Harrison z Harvard Medical School w Bostonie/ Massachusetts.

’Jak opisano w publikacji jest to prawdopodobnie związane z tym, że zawodnicy znaleźli wiele sposobów na to, by nie wpaść podczas testów’.

Upublicznienie badania było wstrzymane przez lata, ponieważ badacze spierali się z World Anti-Doping Agency (WADA) i Międzynarodowym stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o sposób publikacji, twierdzą naukowcy.

Teraz zostało opublikowane w magazynie Sports Medicine.

WADA nie mogła go od razu skomentować.

Naukowcy przepytali 2,167 sportowców o to, czy używali substancji zakazanych - w sumie 5,187 lekkoatletów rywalizujących podczas dwóch omawianych wydarzeń sportowych.

Zastosowano pośrednią ankietyzację, by chronić anonimowość sportowców.

 Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w 2011 roku odbyły się w Daegu, Korea Południowa, a w Katarze odbyły się Igrzyska Panarabskie.

Ponad 90 procent zawodników zgodziło się wziąć udział w badaniu.

 

Autor: 
Harry Pettit/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Reuters/Mailonline

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.