
- W ramach najnowszego badania, wykorzystującego anonimowe ankiety, zapytano profesjonalnych sportowców o doping
- Ponad 45 % sportowców biorących udział w Igrzyskach Panarabskich w 2011 roku zażywała niedozwolone substancje
- Prawie co trzeci uczestnik Mistrzostw Świata 2011 zażywał zakazane substancje
- Tylko 0,5 % testów było pozytywnych na Mistrzostwach Świata, podczas gdy na Igrzyskach Panarabskich wskaźnik ten wynosił 3,6%.
Lekkoatletyka rozpaczliwie próbuje poprawić swój nadwyrężony wizerunek po skandalu dopingowym, który doprowadził do zakazu ekipie rosyjskiej brania udziału w Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro.
Podczas Olimpiady w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku u ponad 100 zawodników wykryto ślady leków, co potwierdziły badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
W najnowszym badaniu, na podstawie anonimowych ankiet, u ponad 45 % sportowców na Igrzyskach Panarabskich w 2011 roku i u ponad 30 % uczestników Mistrzostw Świata w 2011 roku stwierdzono ślady zakazanych substancji.
Zaledwie 0,5 proc. testów przeprowadzonych na Mistrzostwach Świata było pozytywnych, podczas gdy w czasie Igrzysk Panarabskich wskaźnik ten wynosił 3,6%.
Testy są częścią badań przeprowadzonych w 2011 roku przez naukowców z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze i Harvard Medical School.
’Analizy pokazują, że testy biologiczne krwi i moczu wykrywają tylko niewielką część przypadków stosowania dopingu’, przyznał współautor pracy profesor Harrison z Harvard Medical School w Bostonie/ Massachusetts.
’Jak opisano w publikacji jest to prawdopodobnie związane z tym, że zawodnicy znaleźli wiele sposobów na to, by nie wpaść podczas testów’.
Upublicznienie badania było wstrzymane przez lata, ponieważ badacze spierali się z World Anti-Doping Agency (WADA) i Międzynarodowym stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o sposób publikacji, twierdzą naukowcy.
Teraz zostało opublikowane w magazynie Sports Medicine.
WADA nie mogła go od razu skomentować.
Naukowcy przepytali 2,167 sportowców o to, czy używali substancji zakazanych - w sumie 5,187 lekkoatletów rywalizujących podczas dwóch omawianych wydarzeń sportowych.
Zastosowano pośrednią ankietyzację, by chronić anonimowość sportowców.
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w 2011 roku odbyły się w Daegu, Korea Południowa, a w Katarze odbyły się Igrzyska Panarabskie.
Ponad 90 procent zawodników zgodziło się wziąć udział w badaniu.
Reuters/Mailonline
Dodaj komentarz