„Piłkarze stawiają "kreskę" w walce z rasizmem”

Zawodnicy wymusili przerwę w grze, rzucili sloganami i domagali się bardziej zdecydowanych działań tylko po to, by dowiedzieć się, że piłka nożna - ich środowisko pracy - pozostaje zainfekowana rasizmem.

Być może właśnie nadszedł punkt zwrotny, a elitarni gracze w Paryżu zrobili niezwykły krok odmówienia dalszej gry.

Pod koniec roku pełnego uderzających gestów przeciwko niesprawiedliwości rasowej i dyskryminacji, Liga Mistrzów dała we wtorek jeden z najpotężniejszych w piłce nożnej pokazów solidarności przeciwko rasizmowi, gdy piłkarze z Paris Saint-Germain i Istanbul Basaksehir opuścili boisko i nie wrócili.

"Odejście Basaksehiru i PSG wyznacza kierunek w Europie", powiedział Piara Powar, dyrektor wykonawczy sieci antydyskryminacyjnej Fare. "Wielu graczy ma już dosyć półśrodków do walki z rasizmem i jest bardziej niż kiedykolwiek przygotowanych, by skorzystać z prawa do przerwania meczu".

Punkt zapalny pojawił się 14 minut po rozpoczęciu gry, gdy czwarty sędzia - Sebastian Coltescu z Rumunii - został oskarżony o użycie rasistowskiego zwrotu w odniesieniu do asystenta trenera Basaksehir Pierre'a Webo przed usunięciem go z boiska za zachowanie. Webo jest czarnoskóry.

"Jesteś rasistą", powiedział trener Basaksehir Okan Buruk do Coltescu.

Wściekły Webo zażądał wyjaśnienia od Coltescu, powtarzając co najmniej sześć razy: "Dlaczego powiedziałeś Murzyn?"

Wymiany zdań z największych zawodów klubowych w piłce nożnej były transmitowane na żywo na całym świecie.

"Dlaczego, gdy wspominasz czarnego faceta, musisz powiedzieć "Ten czarny facet?" zapytał Demba Ba, gracz rezerwowy Basaksehir, który jest czarny.

Sieć antydyskryminacyjna Fare pomaga UEFA w ściganiu dyskryminacyjnych czynów, takich jak wtorkowy incydent w Parc des Princes.

"Nasi koledzy z rumuńskiej państwowej organizacji antydyskryminacyjnej potwierdzili, że w języku rumuńskim rasistowskie jest odwoływanie się do gracza, używając jego rasy jako identyfikatora", powiedział Powar. "Nie ma żadnej dwuznaczności. Ten incydent wskazuje na potrzebę znacznie lepszego szkolenia urzędników meczowych. Nieumyślny rasizm to nadal rasizm."

Rasizm na meczach piłkarskich zazwyczaj pochodzi z trybun, ale mecze w krajach takich jak Francja są rozgrywane bez fanów z powodu pandemii COVID-19.

Te głośne incydenty podkreślają nieodpowiednie reakcje, takie jak w lutym w lidze portugalskiej.

Napastnik z Porto Moussa Marega próbował zejść z boiska po tym, jak stał się celem rasistowskich ataków ze strony fanów w grze przeciwko Guimarães, i zażądał zastąpienia go innym zawodnikiem. Ale stanął w obliczu prób zapobiegnięcia opuszczenia przez niego boiska przez jego własnych kolegów z drużyny oraz przeciwników.

Następnie sędzia dał Maredze żółtą kartkę za odmowę kontynuowania gry - rodzaj akcji, która odwodzi graczy od zejścia z boiska.

Rumuński sędzia - Ovidiu Hategan - który we wtorek nadzorował mecz w Paryżu, pełnił tę samą rolę na meczu Ligi Mistrzów w 2013 roku, kiedy to gracz Manchesteru Yaya Toure skarżył się na brak działania odnośnie małpich odgłosów, które słyszał od kibiców CSKA z Moskwy.

"Jeśli urzędnicy nie mogą wyznaczać standardów swoim własnym zachowaniem," powiedział Powar, "to nie można na nich polegać, jeśli chodzi o zajmowanie się rasizmem na boisku lub na trybunach."

Sędziowie byli często krytykowani za to, że nie sprowadzali zawodników z boiska, a zamiast tego zostawiali im samodzielne podjęcie decyzji. W zeszłym roku reprezentacja Anglii zdecydowała się kontynuować grę w Czarnogórze, po tym jak w kierunku Calluma Hudsona-Odoi i Dannego Rose zaczęto wydawać małpie odgłosy.

Mecz Ligi Mistrzów w Paryżu zostanie wznowiony w środę z nowym zespołem sędziowskim.

"Odchodzący zawodnicy to krok w dobrym kierunku", powiedział były obrońca Manchesteru Rio Ferdinand w brytyjskiej telewizji BT Sport. "Ale nie można pozostawić ich w tym samych."

Autor: 
Rob Harris, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.