Mick Schumacher dołączy do Haas w sezonie w 2021

Mick Schumacher, syn siedmiokrotnego mistrza świata Formuły 1, Michaela, będzie ścigał się w przyszłym sezonie w zespole Haas.

Zespół z USA ogłosił, że 21-latek podpisał "wieloletni kontrakt". Jego partnerem będzie Rosjanin Nikita Mazepin.

Niemiec Schumacher powiedział, że ten ruch był "spełnieniem marzeń, marzeń, za którymi uganiałem się od trzeciego roku życia".

Ferrari, z którym ma długoterminowy kontrakt, powiedziało, że "ostatecznym celem" było dla niego, aby „pewnego dnia” reprezentować ich w F1.

Schumacher będzie w Haas przez co najmniej dwa następne sezony.

Ferrari zapisało Hiszpana Carlosa Sainza na rok 2021 i 2022 jako partnera Charlesa Leclerca, który ma umowę ze Scuderia do 2024 roku.

Szef zespołu Haas, Gunther Steiner, powiedział, że Schumacher "zarobił na tę okazję" występami w Formule 2, w której prowadzi mistrzostwa, wchodząc w finałową rundę w Bahrajnie w ten weekend.

"Możliwość bycia w przyszłym roku w siatce Formuły 1 sprawia mi niesamowitą radość", powiedział "oniemiały" Schumacher.

Niemiec Schumacher podziękował Haas i Ferrari za ich "zaufanie", dodając: "Chcę również okazać i poszerzyć moją miłość do moich rodziców". Wiem, że wszystko im zawdzięczam. Zawsze wierzyłem, że zrealizuję swoje marzenie o Formule 1.

"Ogromne podziękowania należą się również wszystkim wielkim fanom sportów motorowych, którzy wspierali mnie przez całą moją karierę". Dam z siebie wszystko, jak zawsze i z niecierpliwością czekam na tę podróż razem z Haas F1 i nimi."

Debiut Schumachera w F1 w przyszłym roku odbędzie się w 30. rocznicę wejścia jego ojca do tego sportu, podczas Grand Prix w Belgii w 1991 roku.

Michael Schumacher miał błyskotliwą karierę, która zakończyła się z nim jako utytułowanym kierowcą wszech czasów, z 91 zwycięstwami i siedmioma tytułami Mistrza Świata.

Brytyjczyk Lewis Hamilton pobił w tym roku zwycięski rekord Schumachera i zrównał się z jego liczebnością mistrzostw.

Stan zdrowia Michaela jest nieznany po wypadku narciarskim z 2013 roku, w którym doznał poważnych urazów głowy. Od tamtego czasu 52-latek nie był widziany publicznie.

Kariera jego syna została starannie poprowadzona przez rodzinę i byłą menadżerkę Michaela, Sabine Kehm, aby ułatwić mu przebrnięcie przez szeregi sportów motorowych, jednocześnie utrzymując nieunikniony interes publiczny najdalej od niego jak tylko to możliwe.

Jednak uwaga mu poświęcona stała się intensywna od czasu jego jazdy demonstracyjnej zwycięskim samochodem jego ojca z F1 z 1994 roku, podczas Grand Prix Belgii w 2017 roku.

W środę Schumacher powiedział: "To całkiem jasne, że ze względu na sport, który uprawiam i który kocham, od najmłodszych lat jestem w centrum uwagi, i teraz prawdopodobnie trochę bardziej niż zazwyczaj.

"Mimo tego, jestem w stanie się do tego przyzwyczaić. Potrafię dobrze sobie z tym radzić, wyniki tego dowodzą". Zrobię to samo co zwykle i postaram się utrzymać ten sam rytm, który mam."

Schumacher w przeszłości mówił, że porównania go do ojca "nigdy nie były dla niego problemem", i opisał Michaela jako "mojego idola i kogoś bardzo wyjątkowego".

"To niesamowite ścigać się w tym samym sporcie" powiedział Schumacher. "To jest sport, który oboje bardzo kochamy, więc podążanie podobną ścieżką i poznanie tego sportu od podszewki jest niesamowite.

"I w końcu osiągnąć mój cel - celem wszystkich jest F1 - bycie jednym z tych 20 kierowców to coś niesamowitego. Jestem po prostu trochę przytłoczony i szczęśliwy, że zostałem zatwierdzony i że w przyszłym roku stanę na siatce".

Schumacher powiedział, że wybrał 47 jako swój numer wyścigowy w F1 z powodu "zabawnej mieszanki rzeczy".

Powiedział, że cztery to liczba, którą nosił, gdy wygrał Mistrzostwa Europy w Formule 3 w 2018 roku, siedem to liczba, która "jest mi bliska", częściowo dlatego, że jest to liczba mistrzostw, które wygrał jego ojciec, a 47 to liczba uzyskana po zsumowaniu dat urodzin wszystkich członków jego rodziny.

Wygrał tytuł europejskiej Formuły 3 podczas swojego drugiego roku w kategorii, w zeszłym sezonie zadebiutował w F2, wygrywając wyścig w węgierskim Grand Prix i do tej pory wygrał dwa wyścigi w zgranym roku 2020.

Schumacher ma 14 punktów przewagi nad Brytyjczykiem Callumem Ilottem, a podczas weekendowej rundę w Sakhir Grand Prix w Bahrajnie czekają go jeszcze dwa wyścigi.

Autor: 
Andrew Benson, Tłum. Magdalena Nowicka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.