Dlatego nie od razu widać rezultaty treningu siłowego?

Najnowsze badania pokazują, że pierwsze kilka tygodni treningu nie jest marnotrawstwem. Wiadomo, że wysiłek na siłowni bez widocznych rezultatów może być frustrujący i demotywujący. Może sprawić, że już więcej się tam nie pokażesz. Twoi znajomi ciągle powtarzają Ci, że potrzeba czasu, ale Ty chcesz uzyskać dobre wyniki już teraz, chcesz zobaczyć jak rośnie Ci biceps. Ale nie rozpaczaj! Badania mówią, że nic nie idzie na marne.

W pierwszych tygodniach treningu siłowego wzmacniają się nerwy, następnie zaczynają pojawiać się widoczne mięśnie. Brytyjscy naukowcy tłumaczą dlaczego tak się dzieje.

  • Badania są ekscytujące. To pierwszy raz, kiedy możemy dokładnie zbadać efekt naszych wysiłków. - mówi Marius Steiro Fimland, profesor Norweskiego Uniwersytetu, badacz w centrum rehabilitacji Unicare Helsefort.

Zdaniem naukowców jest to pierwszy przypadek, kiedy badano trening siłowy z wykorzystaniem zwierząt. Badanie zostało opublikowane w magazynie The Journal of Neuroscience.

Małpy podnosiły ciężary

W celach badawczych, naukowcy wykorzystali dwie małpy Rhesus, trenowały one prawą rękę ciągnąc za uchwyt z ciężarkami. Eksperyment trwał około 10 tygodni, a zwierzęta trenowano 5 razy w tygodniu. Z biegiem eksperymentu, obciążenie w ciężarkach wzrastało. Końcowym efektem była możliwość uniesienia przez małpy ciężaru 6 kilogramów, czyli dokładnie swojej wagi. Przed eksperymentem, w mózgach i układzie nerwowym małp zainstalowano elektrody, dzięki którym można było na bieżąco monitorować postępy, w sposób w jaki wcześniej tego nie robiono. Na początku eksperymentu nie było widocznych efektów w mechanizmach mięśniowych, ale udało się odkryć aktywność nerwów. Podobne badania przeprowadzano wcześniej na ludziach, jednak wtedy nie było możliwe wprowadzenie elektrod do mózgu oraz układu nerwowego człowieka. Dlatego poprzednie wyniki były mniej dokładne.

Nowe odkrycie

Ludzie mają różne układy nerwowe i dzięki tym badaniom naukowcy odkryli coś interesującego. Jak twierdzi główny badacz, powszechne jest przekonanie o tym, że ośrodki korowe w układzie nerwowym odgrywają największą rolę przy mobilizacji jakiejś aktywności. Między innymi przenosi informację o wykonaniu ruchu z mózgu do rdzenia kręgowego.

Dzięki temu eksperymentowi naukowcy zauważyli, że istnieją inne ścieżki nerwowe, które są ważniejsze podczas treningu siłowego górnej części ciała, taką ścieżką, jest droga siatkowo-rdzeniowa.

  • Ta ścieżka nerwowa zaczyna się w innym miejscu w mózgu i ma inne znaczenie dla treningu siłowego niż wcześniej uważano. To odkrycie może w przyszłości znacznie przyczynić się do opracowania nowych metod rehabilitacyjnych. Jednak zanim to nastąpi, potrzebne są dalsze badania, aby zebrać większą liczbę informacji. - mówi Marius Fimland.

Może mieć znaczenie dla pacjentów po udarze

Według Stuarta Bakera, głównego autora badania, wcześniejsze wyniki pokazały, że droga siatkowo-rdzeniowa ma duże znaczenie przy leczeniu uszkodzeń ośrodków korowych w układzie nerwowym. Na przykład, udar może uszkodzić właśnie tę część układu nerwowego. Baker twierdzi, że dzięki nowym odkryciom można przekwalifikować układ nerwowy, co ułatwi znalezienie lepszych sposobów szkolenia ludzi w zakresie chorób i urazów. Badacz podkreśla, że najnowsze odkrycia mają fundamentalne znaczenie dla lepszego zrozumienia ludzkiego organizmu.

  • To pokazuje między innymi, jak podłączyć mózg, aby budował mięśnie. Trening siłowy może faktycznie pomóc ludziom po udarze. - mówi Baker.
Autor: 
Tłumaczenie: Martyna Grygier
Źródło: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.