Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Pjongjang uważa to za zagrożenie w obliczu pandemii. Japonia unika wypowiedzi na temat decyzji Korei Północnej o nieobecności na igrzyskach olimpijskich.

Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio tego lata ze względu na ryzyko związane z koronawirusem, jak czytamy we wtorkowym ogłoszeniu (06.04.2021), które studzi oczekiwania Korei Południowej dotyczące korzyści z igrzysk i wznowienia negocjacji z Pjongjangiem.

Północnokoreański Komitet Olimpijski zdecydował „nie uczestniczyć w 32. Igrzyskach Olimpijskich, aby chronić sportowców przed globalnym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez COVID-19” - poinformował serwis informacyjny Ministerstwa Sportu.

Ostatni udział odizolowanej Korei Północnej w Zimowych Igrzyskach w Pjongczangu (Korea Południowa) w 2018 roku przyczynił się do zainicjowania kontaktów dyplomatycznych.

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un wysłał wtedy swoją siostrę Kim Yo Jong na niektóre z wydarzeń, a fakt ten wykorzystał prezydent Korei Południowej Moon Jae-in do promocji negocjacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem, w wyniku których doszło do dwóch spotkań Kim Yo Jong z ówczesnym prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

Jednak ogłoszenie Pjongjangu kładzie kres nadziejom Seulu na wykorzystanie przełożonych igrzysk w Tokio jako pretekst do reaktywacji rozmów dyplomatycznych, które obecnie stoją w miejscu po niepowodzeniu ostatniego spotkania pomiędzy Kimem i Trumpem w Hanoi (Wietnam) w lutym 2019 roku.

„Okazja do dialogu”

Prezydent Moon przedstawił jasno swoje zamiary w przemówieniu z okazji narodowego święta niepodległości Korei Południowej 1 marca. „Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą być okazją do dialogu między Koreą Południową a Japonią, Północą i Południem, Koreą Północną i Japonią a także Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi”.

Ogłoszenie opublikowane we wtorek na stronie Ministerstwa Sportu nawiązuje do spotkania Narodowego Komitetu Olimpijskiego, które odbyło się 25 marca. Narodowa agencja informacyjna KCNA wcześniej informowała o spotkaniu, ale nie wspominała jednak o ostatecznej decyzji.

Japonia unika opinii

Ze swojej strony rząd Japonii i komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Tokio z 2020 r. uniknęli we wtorek oceny decyzji Korei Północnej.

Komitet organizacyjny w Tokio oświadczył w komunikacie, że jest świadomy decyzji ogłoszonej dzień wcześniej i przypomniał, że to Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) może zaprosić każdy krajowy komitet olimpijski na igrzyska.

„Kontynuujemy współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, aby przygotować najlepszy możliwy scenariusz przyjęcia sportowców ze wszystkich krajów i regionów” - powiedzieli osoby odpowiedzialne za organizację.

Rzecznik rządu Japonii, Katsunobu Kato, powiedział na konferencji prasowej, że udział Korei Północnej jest kwestią „wymagającą współpracy między komitetem organizacyjnym a MKOl”, a rząd „ściśle go nadzoruje”.

Autor: 
Tłumaczenie: A.M.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.