Kto jest bardziej wytrzymały : kobiety czy mężczyźni?

Jak wykazało badanie Nutrition and Metabolism, kobiece mięśnie są bardziej wytrzymałe niż męskie, a to oznacza, że słaba płeć nie męczy się tak bardzo po „naturalnych” ćwiczeniach mięśni.

Badacze z Uniwersytetu British Columbia zajęli się kwestią wytrzymałości damskich i męskich mięśni u ludzi w tym samym wieku i o tych samych możliwościach fizycznych.

Dziewięć kobiet i ośmiu mężczyzn ponad 200 razy, najszybciej jak tylko mogli, przesuwali stopy pod różnymi typami czujników. Rejestrowana była prędkość, siła i rotacja ich ruchów oraz elektryczna aktywność mięśni, pisze Index.

- Okazało się, że kobiety były mniej zmęczone podczas statycznych ćwiczeń, kiedy stawy nie wykonywały żadnych ruchów, ale nas interesowało, czy tak samo będzie podczas codziennej dynamicznej aktywności. Ostateczna odpowiedź brzmiała : kobiety są lepsze od mężczyzn, powiedział autor badania Brian Dalton.

Dalton wyjaśnił, że mierzono tylko ruchy stopy, ponieważ wykorzystuje ona mięśnie usytuowane z tyłu nogi, używane w codziennej aktywności takiej, jak stanie i chodzenie.

- W maratonie mężczyźni szybciej dotrą do mety, ale to kobiety będą mniej zmęczone, podsumował testy uczony.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Index

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.