Przerażający wypadek w F1! Romain Grosjean cudem uniknął śmierci

Wczorajszy wyścig F1 o GP Bahrajnu obfitował mnóstwem makabrycznych zdarzeń. Już niemal na starcie rywalizacji doszło do poważnego wypadku, w którym jeden z bolidów Haasa, prowadzony przez Romaina Grosjeana, stanął w płomieniach. 34-latek uderzył w bariery ochronne, całkowicie rozbijając swój pojazd, który momentalnie eksplodował. Na szczęście Francuz był w stanie opuścić wrak samochodu o własnych siłach, cudem unikając ciężkich obrażeń.

Można powiedzieć, że niedzielnego popołudnia Grosjean na nowo zyskał życie. Już na pierwszym okrążeniu wyścigu 34-latek, próbując wyprzedzić rywali, zahaczył swoim bolidem o lewe koło auta Daniiła Kwiata, co skutkowało utratą kontroli nad pojazdem oraz uderzeniem w bariery ochronne. W wyniku zderzenia samochód wyścigowy przebił bandę i rozpadł się na dwie części, z których jedna stanęła w płomieniach. Niestety to w niej znajdował się kierowca Haasa. Rywalizacja została natychmiast wstrzymana, a zawodnicy wrócili do alei serwisowej. Wszyscy w paddocku zamarli i z niepokojem oczekiwali jakichkolwiek wieści o stanie zdrowia Romaina – cała obsługa i organizatorzy w ciszy modlili się, aby Francuz był na tyle świadomy i przytomny, by móc jak najszybciej opuścić płonący bolid.

Na szczęście po 27 sekundach od wypadku ludzie znajdujący się na torze i przed telewizorami odetchnęli z ulgą. Grosjean wyłonił się z kuli ognia i wraz z pomocą wirażowych wydostał się z auta. Do 34-latka natychmiast podbiegli członkowie sztabu medycznego, którzy zabrali go do pobliskiego szpitala, w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Wyścig został wznowiony dopiero po ponad pół godzinie przerwy, w której starano się naprawić uszkodzoną barierę i uprzątnąć szczątki samochodu. Po ponownym rozpoczęciu rywalizacji najlepszym kierowcą okazał się Lewis Hamilton, który pokonał Maxa Verstappena oraz Alexa Albona w walce o zwycięstwo. Jednak to nie wygrana była najważniejsza w GP Bahrajnu. Jak zgodnie przyznawali wszyscy zawodnicy, w dniu wczorajszym najistotniejszy był Romain i jego zdrowie.

Po kilkudziesięciu minutach od kolizji do paddocku dotarły optymistyczne informacje. Francuz nie doznał groźnych obrażeń – 34-latek ma „jedynie” poparzone dłonie oraz kostki. Gdyby nie fakt, że Grosjean zachował przytomność po kolizji i szybko wydostał się z płomieni, to mogłoby się to zakończyć o wiele poważniejszymi kontuzjami, które nie tylko przerwałyby jego karierę, ale najprawdopodobniej i życie.

Późnym wieczorem w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym zawodnik Haasa, leżąc na szpitalnym łóżku z obandażowanymi dłońmi, uspokaja kibiców. „Chciałem tylko powiedzieć, że wszystko jest już dobrze. Dziękuję serdecznie za wiadomości.” – tak Francuz rozpoczął krótkie nagranie, po czym dodał: „Kilka lat temu byłem przeciwnikiem systemu halo, ale teraz wiem, że to najlepsza rzecz, jaka została wprowadzona do Formuły 1. Gdyby nie ona, najprawdopodobniej dziś nie miałbym już możliwości z wami rozmawiać. Pragnę również podziękować całemu personelowi medycznemu na torze oraz w szpitalu. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł odpisać na wasze wiadomości i powiedzieć wam, co u mnie”.

Na te słowa z niecierpliwością czekali kibice z całego świata. Wczorajszy wypadek był jednym z najbardziej niebezpiecznych i drastycznych, jakie widzieliśmy w ostatnich latach. Tylko cud sprawił, że Romain Grosjean wyszedł z niego bez większych obrażeń. Teraz 34-latka czeka przerwa od ścigania i okres rekonwalescencji, który miejmy nadzieje, potrwa jak najkrócej.

Autor: 
Agnieszka Piskorz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.