Bokserka z Ugandy inspiruje młode kobiety do walki o siebie

Samoobrona jest podstawowym narzędziem dla kobiet mieszkających w Katandze. Jest to koncepcja, którą Hellen Baleke zna bardzo dobrze. W slumsach stolicy Ugandy boks daje kobietom możliwość nauki nowej umiejętności i trzymania się z dala od ulic. „Musisz walczyć jeżeli chcesz przetrwać", mówi Baleke.

Jako profesjonalna bokserka, od 15 lat rzuca ciosami i cięciami. W 2019 roku Baleke zdobyła brązowy medal, stając się pierwszą od 18 lat Ugandyjką, która przyniosła do domu medal bokserski. Kiedy dorastała wujkowie nauczyli ją jak walczyć aby się obronić, a teraz ona sama jest inspiracją młodych kobiet.

„Podziwiałam ją od dzieciństwa i chcę być taka jak ona. Chcę zostać starszym bokserem w Ugandzie" - mówi Christine, jedna z kobiet, którą trenuje Baleke.

Samoobrona nie jest jedyną życiową umiejętnością, której Baleke uczy młode kobiety w Katandze. Prowadzi ona również  przedsiębiorstwo krawieckie, gdzie zatrudnia dziewczęta i uczy je szyć. „Jeżeli „jesteś" na maszynie do szycia, coś robisz, możesz zarobić pieniądze". „Nie możesz boksować przez całe życie"- Baleke.


Pomimo, że pandemia koronawirusa wstrzymała zarówno boks jak i szycie, Baleke ma nadzieję, że wkrótce uda jej się przywrócić dziewczęta na treningi. Jej największym marzeniem jest założenie firmy modowej i własnej siłowni.

 

Autor: 
Melody Greence CNN, Tłum. Oliwia Starzyńska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.