Novak Djokovic: Gwiazda tenisa zatrzymana po tym, jak anulowano jego wizę

Novak Djokovic ma zostać zatrzymany w sobotę po tym, jak Australia drugi raz  z rzędu odrzuciła jego wizę z powodu braku szczepień przeciw COVID-19, które uniemożliwiają mu pobyt w kraju.

Decyzja podjęta dla „zdrowia i dobra większości” oznacza, że tenisista może zostać deportowany i dostać trzyletni zakaz wizowy do Australii.

Prawnicy Djokovica stwierdzili, że ta decyzja jest „irracjonalna” i złożyli odwołanie od wyroku.

Numer jeden tenisa męskiego w dalszym ciągu widnieje w terminarzu poniedziałkowych rozgrywek Australian Open w Melbourne.

„Dzisiaj wykorzystałem przywileje związane ze swoją pozycją…aby odrzucić wizę pana Djokovicia powołując się przy tym na „zdrowie i dobro większości” i ponieważ było to zgodne z interesem publicznym” – napisał w oświadczeniu minister ds. imigracji Alex Hawke.

Premier Scott Morrison zapewnił, że  podjęta decyzja została „uważnie rozpatrzona”.

W odpowiedzi na krytykę australijskiego rządu za wpuszczenie niezaszczepionego gracza do kraju premier odpowiedział: „Australijczycy podjęli się wielu wyrzeczeń w czasie pandemii i maja pełne prawo oczekiwać, że efekty tych wyrzeczeń będą chronione”.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic potępił tę decyzję, zwracając się do 34-letniego gracza w wiadomości na Instagramie: „Novak, jesteśmy z tobą”.

„Jeśli chcieliście, żeby Novak Djokovic nie wygrał dziesiątego turnieju w Melbourne, dlaczego od razu go nie odesłaliście? Dlaczego nie poinformowaliście go, że nie może otrzymać wizy?” dodał.

 „Dlaczego tak źle go traktujecie? Cierpi na tym nie tylko on, ale też jego rodzina i cały kraj” – napisał prezydent Serbii.

Na nadzwyczajnej rozprawie sądowej przeprowadzonej w nocy krótko po podjętej w piątek decyzji sędzia Anthony Kelly orzekł, że Djokovic nie może być deportowany, dopóki postępowanie odwoławcze jest w toku. Rozprawa apelacyjna planowana jest na niedzielę 15 stycznia.

Sędzia wskazał również, że rząd może zatrzymać gracza po jego spotkaniu z urzędnikami ds. imigracji, które ma się odbyć w sobotni ranek. Mimo to sportowiec otrzyma zgodę na spotkanie ze swoimi prawnikami w celu przygotowania pisma na niedzielną rozprawę.

Wstępne przesłuchanie będzie miało miejsce sobotę 15 stycznia o 10:15 lokalnego czasu (23:15 GMT, piątek).

Zespół adwokacki sportowca nazwał decyzję rządu „całkowicie irracjonalną”.

Cytując rządowy dokument, który wyjaśnia, dlaczego doszło do cofnięcia wizy, prawnik gracza Nicholas Wood skomentował, że powodem nie jest to, że mężczyzna może być zagrożeniem dla społeczeństwa, ale że „przyczyni się do ożywienia ruchu antyszczepionkowców”.

Mimo że Djokovic nie jest zaszczepiony, nie promował on aktywnie ruchu antyszczepionkowego. Niemniej jednak to australijscy antyszczepionkowcy wspierają gracza, używając na mediach społecznościowych hasztagu #IStandWithDjokovic.

Wood dodał, że premier postanowił „pozbyć się z kraju porządnego mężczyzny” i „osłabić” swoją przyszłą karierę z powodu antyszczepionkowych wypowiedzi Djokovicia z 2020 roku.

Dziewięciokrotny zwycięzca Australian Open planował w przyszłym tygodniu obronić swój tytuł. Wygrana zapewniłaby mu pozycję najbardziej utytułowanego tenisisty w historii z rekordową wygraną w 21 turniejach wielkoszlemowych.

Na ten moment Djokovic zostaje na Australian Open i w poniedziałek – pierwszy dzień turnieju – ma on stawić czoła Serbowi Miomirowi Kecmanoviciovi.

Pierwszy raz cofnięto wizę gracza 6 stycznia zaraz po jego przylocie do Melbourne. Australijska straż graniczna poinformowała, że „nie okazał odpowiednich dokumentów” potwierdzających zaświadczenie o tym, że nie może zaszczepić się przeciw COVID-19.

Jego początkowe zapewnienie, że weźmie udział w turnieju, wywołało gwałtowne reakcje u niektórych Australijczyków, których przez długi czas obowiązywały rygorystyczne obostrzenia. Nie było wiadomo czy gracz spełnia restrykcyjne przepisy pozwalające na pobyt w kraju. Melbourne szczególnie ucierpiało na lockdownie, który w tamtym roku trwał aż 262 dni.

Po przylocie Djokovic przebywał kilka dni w hotelu dla imigrantów. Następnie sędzia przywrócił mu wizę, orzekając, że inspekcja imigracyjna nie zastosowała odpowiednich procedur po jego przybyciu.

Jednak w piątkowy wieczór w Melbourne minister Hawke ponownie anulował jego wizę na podstawie australijskiej ustawy migracyjnej.

Ustawa uprawnia go do deportacji każdego, kto stanowi potencjalne zagrożenia dla „zdrowia, bezpieczeństwa i dobra australijskiego społeczeństwa”, jednak Djokovic wciąż może się od niej odwołać.

Autor: 
tłum. Justyna Sitarz
Dział: 

Komentarze

Wysłane przez PxtUI (niezweryfikowany) w
<a href="https://cephalexin4all.top/">cephalexin</a>

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.